Campionatul Național Școlar de Șah „ELISABETA POLIHRONIADE” – echipe mixte ciclul Gimnazial și Liceal a avut loc în data de 15 iunie, la Olănești.

La competiție au participat 38 de echipe de școală gimnazială și 17 de liceu.

Sponsorul competiției a fost compania ROMGAZ, iar cele mai bune echipe au fost premiate de Marea Maestră Internațională Elisabeta Polihroniade.

La licee, pe primele locuri s-au clasat: Colegiul Național„ „Mihai Eminescu” din Satu Mare (campioana națională) urmată în ordine de Colegiul Național  „Unirea” din Târgu Mureș şi Colegiul Național  „Tudor Vianu” din București.

În întrecerea gimnaziilor, campioană pentru al doilea an consecutiv  a fost echipa Colegiului Național ”Mihai Viteazul” din Ploiești urmată de școlile gimnaziale  „Miron Costin” din Galați și  „Mihai Eminescu” din Arad.

În clasamentul școlilor gimnaziale din mediul rural primele trei locuri au fost ocupate în ordine: Școala nr.1 Moara Vlăsiei – Ilfov, Liceul Teoretic  „David Voniga” din Giroc – Timiș si Liceul Teoretic  „Nicolae Dumitrescu” din Cumpăna – Constanța.

Clasament final după 7 runde – gimnazii

Loc Echipa Nr. partide   +    =    –   TB1   TB2   TB3 
1 PRAHOVA – C.N. „Mihai Viteazul” – Ploieşti 7 7 0 0 14 0 22.5
2 GALAŢI – Şc. Gim. „Miron Costin” – Galaţi 7 5 1 1 11 0 18.0
3 ARAD – Şc. Gim. „Mihai Eminescu” – Arad 7 4 2 1 10 0 17.5
4 ILFOV – Şcoala Gim. Nr. 1 – Moara Vlăsiei 7 5 0 2 10 0 17.5
5 TIMIŞ – Lic. Teoretic „David Voniga” Giroc 7 4 2 1 10 0 17.5
6 CONSTANŢA – Lic. Tehn. „Nicolae Dumitrescu” – Cumpăna 7 4 1 2 9 0 18.0
7 BUCUREŞTI – Şc. Gim. Nr. 197 – sector 6 7 3 3 1 9 0 17.0
8 HARGHITA – Lic. Tehnologic Corund 7 3 3 1 9 0 16.5
9 CLUJ – Lic. de Informatică „Tiberiu Popoviciu” Cluj-Napoca 7 4 1 2 9 0 16.0
10 HARGHITA – Lic. Teoretic „Dr. P. Boros Fortunat” – Zetea 7 3 3 1 9 0 16.0
11 BIHOR – Şc. Gim. Nr. 11 – Oradea 7 3 2 2 8 0 18.0
12 BUCUREŞTI – Lic. Teoretic „Nicolae Iorga” – sector 1 7 3 2 2 8 0 17.5
13 SIBIU – Şc. Gim. „Nicolae Iorga” – Sibiu 7 3 2 2 8 0 17.0
14 BUZĂU – Şc. Gim. Nr. 11 – Buzău 7 4 0 3 8 0 16.5
15 CARAŞ-SEVERIN – C.N. „Traian Lalescu” – Reşita 7 4 0 3 8 0 16.0
16 BACĂU – Şc. Gim. „George Călinescu” – Oneşti 7 3 2 2 8 0 15.5
17 ARAD – Lic. Pedagogic „Dimitrie Ţichindeal” – Arad 7 4 0 3 8 0 15.0
18 BUCUREŞTI – Şc. Gim. „Grigorie Ghica Voievod” – sector 2 7 3 2 2 8 0 15.0
19 BACĂU – Şc. Gim. Nr. 1 – Oneşti 7 3 1 3 7 0 14.5
20 MUREŞ – Şc. Gim. „George Coşbuc” – Târgu Mureş 7 3 1 3 7 0 13.5
21 TIMIŞ – Lic. Pedagogic „Carmen Sylva” – Timişoara 7 3 1 3 7 0 13.0
22 BUCUREŞTI – Lic. Teoretic „Stefan Odobleja” – sector 5 7 2 2 3 6 0 15.0
23 VASLUI – C.S.E.I. Aurora Vaslui 7 2 2 3 6 0 14.5
24 BUCUREŞTI – Şc. Gim. Nr. 194 – sector 4 7 2 2 3 6 0 14.0
25 BACĂU – Şc. Gim. „Ciprian Porumbescu” – Comăneşti 7 3 0 4 6 0 13.5
26 ALBA – Lic. Teoretic Teiuş 7 3 0 4 6 0 12.5
27 BACĂU – Şc. Gim. „George Enescu” – Moineşti 7 2 2 3 6 0 11.5
28 BACĂU – Şc. Gim. Haghiac – Dofteana 7 3 0 4 6 0 10.5
29 BIHOR – Şc. Gim. Nr. 1 – Mihai Bravu 7 2 1 4 5 0 12.5
30 CLUJ – Sc. Gim. „G. Bariţiu” – Jucu 7 2 1 4 5 0 12.0
31 SIBIU – Şc. Gim. „Mihai Eminescu” – Mediaş 7 2 1 4 5 0 11.0
32 SIBIU – Şc. Gim. „Mihai Eminescu” – Mediaş 7 2 1 4 5 0 10.5
33 VÂLCEA – Lic. Tehn. „Justinian Marina” – Băile Olăneşti 7 2 1 4 5 0 10.0
34 SIBIU – Şc. Gim. „Ioan Moraru” – Dârlos 7 1 2 4 4 0 10.0
35 SIBIU – Şc. Gim. „Constantin Ioan Motaş” – Mediaş 7 2 0 5 4 0 9.5
36 BACĂU – Şc. Gim. Pârjol 7 1 2 4 4 0 9.5
37 SIBIU – Şc. Gim. Nr. 4 – Mediaş 7 1 0 6 2 0 7.5
38 SIBIU – Şc. Gim. Nr. 6 – Mediaş 7 0 0 7 0 0 0.0

 

 

Clasament final după 7 runde – licee

Loc Echipa Nr. partide   +    =    –   TB1   TB2   TB3 
1 SATU MARE – C. N. „Mihai Eminescu” – Satu Mare 7 5 1 1 11 0 19.0
2 MUREŞ – C. N. „Unirea” – Târgu Mureş 7 4 2 1 10 0 17.5
3 BUCUREŞTI – C. N. Informatică „Tudor Vianu” – sector 1 7 4 2 1 10 0 16.5
4 CLUJ – C. N. „Emil Racoviţă” – Cluj-Napoca 7 4 1 2 9 3 15.5
5 VASLUI – Lic. Teoretic „Mihail Kogalniceanu” – Vaslui 7 4 1 2 9 2 16.5
6 HARGHITA – Lic. Teoretic „Tamási Áron” – Odorheiu Secuiesc 7 3 3 1 9 1 17.5
7 NEAMŢ – C. N. „Petru Rareş” – Piatra Neamţ 7 4 0 3 8 0 18.5
8 BIHOR – Colegiul Tehnic Vadu Crişului 7 4 0 3 8 0 16.5
9 BUCUREŞTI – C. N. „Iulia Haşdeu” – sector 2 7 3 2 2 8 0 15.0
10 BACĂU – Lic. Teoretic „Spiru Haret” – Moineşti 7 2 3 2 7 3 14.5
11 SIBIU – Şcoala Naţională de Gaz Mediaş 7 2 3 2 7 2 13.0
12 BUCUREŞTI – C. N. „Elena Cuza”- sector 6 7 3 1 3 7 1 12.0
13 CONSTANŢA – Lic. Teoretic Mangalia 7 3 0 4 6 0 15.0
14 BUZĂU – C. N. „B. P. Hasdeu” – Buzău 7 2 2 3 6 0 13.0
15 VÂLCEA – Lic. Tehn. „Justinian Marina” – Băile Olăneşti 7 2 1 4 5 0 7.5
16 BUCUREŞTI – Lic. Tehn. „Dimitrie Gusti” – sector 5 7 2 0 5 4 0 7.5
17 SIBIU – Lic. Tehn. Automecanica – Mediaş 7 1 0 6 2 0 3.0

 

Clasamente pe mese, şcoli gimnaziale

Masa 1
Loc Nume Rtg Echipa Pct.  
1 Sandu Marian-Cătălin 1883 C. N. „Mihai Viteazul” – Ploieşti  
2 Chivulescu Adrian-Alexandru 1627 Lic. Teoretic „Stefan Odobleja” – sector 5 6  
3 Comşa Răzvan-Lucian 1734 Şc. Gim. „George Coşbuc” – Târgu Mureş 6  
 

Masa 2

 
 
Loc Nume Rtg Echipa Pct.  
1 Benedek Laszlo 1641 Lic. Teoretic „Dr. P. Boros Fortunat” – Zetea 7  
2 Jancso Balint 1320 Lic. Tehnologic Corund 6  
3 Puşcas Eli-Madian 1107 Şc. Gim. Nr. 11 – Oradea  
 

Masa 3

 
 
Loc Nume Rtg Echipa Pct.  
1 Stan Andrei-Mihăiţă 1426 Şc. Gim. Nr. 11 – Buzău 7  
2 Stoica Eduard-Constantin 1576 C. N. „Mihai Viteazul” – Ploieşti 7  
3 Dobre Radu-Fabian 1115 Şc. Gim. Nr. 197 – sector 6 6  
 

Masa 4

 
 
Loc Nume Rtg Echipa Pct.  
1 Paraschiv Petronela-Alexandra 1384 Lic. Teoretic „David Voniga” Giroc 7  
2 Oţetea Ioana 1361 Şc. Gim. „Grigorie Ghica Voievod” – sector 2  
3 Jidovu Alexandra-Irina 1330 Lic. Teoretic „Nicolae Iorga” – sector 1  

 

Clasamente pe mese, licee

Masa 1
Loc Nume Rtg Echipa Pct.  
1 Scripcaru George-Daniel 2062 C. N. „Petru Rareş” – Piatra Neamţ  
2 Văsieşiu Victor 1860 C. N. „Unirea” – Târgu Mureş 6  
3 Barbul Ionel 1764 C. N. „Mihai Eminescu” – Satu Mare 5  
 

Masa 2

 
 
Loc Nume Rtg Echipa Pct.  
1 Opriţa George 1718 C. N. Informatică „Tudor Vianu” – sector 1  
2 Pancu Veniamin-Mihai 1488 Lic. Teoretic „Mihail Kogalniceanu” – Vaslui 6  
3 Jakab Nandor 1724 Lic. Teoretic „Tamási Áron” – Odorheiu Secuiesc  
 

Masa 3

 
 
Loc Nume Rtg Echipa Pct.  
1 Topan Mihai 1001 C. N. „Emil Racoviţă” – Cluj-Napoca 7  
2 Mihaly Zsolt 1682 Lic. Teoretic „Tamási Áron” – Odorheiu Secuiesc  
3 Constantin Filip 1623 C. N. Informatică „Tudor Vianu” – sector 1  
 

Masa 4

 
 
Loc Nume Rtg Echipa Pct.  
1 Cucu Teodora-Laura 1608 C. N. „B. P. Hasdeu” – Buzău 6  
2 Darida Maurada-Georgina 1135 C. N. „Mihai Eminescu” – Satu Mare 6  
3 Seiranian Meri 1528 C. N. „Unirea” – Târgu Mureş 6  

campionatul-national-de-sah-2014 (2) campionatul-national-de-sah-2014 (1) campionatul-national-de-sah-2014 (66) campionatul-national-de-sah-2014 (62) campionatul-national-de-sah-2014 (57) campionatul-national-de-sah-2014 (56) campionatul-national-de-sah-2014 (54) campionatul-national-de-sah-2014 (51) campionatul-national-de-sah-2014 (50) campionatul-national-de-sah-2014 (48) campionatul-national-de-sah-2014 (47) campionatul-national-de-sah-2014 (45) campionatul-national-de-sah-2014 (28)